Roma Platform Mosonmagyaróváron

Roma Platform Mosonmagyaróváron

2023. június. 01.

 

Győr-Moson-Sopron vármegyei Roma Platform rendezvény harmadik és egyben utolsó alkalma 2023. június 1-én került megrendezésre Mosonmagyaróváron, a Városháza dísztermében.   A konzultáció fókuszában a Nyugat-dunántúli régióban élő hátrányos helyzetű családok, valamint a szünidei programok voltak.

Köszöntőbeszédet mondott Dr. Árvay István polgármester, Németh Zoltán közgyűlés elnök és Radomszki Lászlóné társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkár.

Farkas Krisztián (Belügyminisztérium) előadásában tájékoztatást adott a 2021-27-es európai uniós programozási időszakban tervezett programokról, ismertette az EFOP plusz operatív programot, valamint kitért a Svájci-Magyar együttműködési program tervezett fejlesztéseire is. Gyöngyösi Gyula (Belügyminisztérium) ismertette a felzárkózás-politikai programok egymásra épülő rendszerét, a koragyermekkori intézkedésektől a felsőoktatási programokig és foglalkoztatásba ágyazott képzésig.

Az első kerekasztal-beszélgetés a helyi szakértő szervezetek képviselőivel valósult meg, a „hátrányos helyzetű gyermekes családok esélynövelése a Nyugat-dunántúli régióban” témakörben. A beszélgetés résztvevői ismertették szervezeteik tevékenységét, megosztották eredményeiket és kihívásaikat.

Kun Szilvia (Magyar Vöröskereszt Győr-Moson-Sopron Vármegye) ismertette tevékenységüket kiemelve, hogy a vármegyében működő 3 Biztos Kezdet Gyerekház és a 103 településen működő szervezetük, a közel 1 000 fő önkéntes munkatárssal egy kiterjedt jelzőrendszeri funkciót is betölt. Külön említette az Ukrajnából menekült családok – köztük romák – nehéz helyzetét, akiknek ideiglenes szálláslehetőséggel, egészségügyi szolgáltatásokkal, élelemmel segítenek.

Kopf Katalin (Nyugat-Dunántúli Regionális Krízis Ambulancia) elmondta, hogy a családok átmeneti otthona bántalmazott nőknek, munka célú kizsákmányolás áldozatainak, prostitúcióra kényszerített nőknek és családjaiknak nyújt elsősorban segítséget. Felhívta a figyelmet az Országos Kríziskezelő Szolgálat 0-24 órában elérhető ügyeletére, illetve a telefontanú intézményére. Szükségét érzi pályázatok meghirdetésére egyedülálló anyák albérleti támogatásához, valamint rugalmas munkahelyek és munkakörök kialakításának.

Novics Bernadett (Mosonmagyaróvári Család- és Gyermekjóléti Központ) rámutatott, hogy a közkeletű vélekedés ellenére, Nyugat-Magyarországon is számos problémával küzdenek a családok és az állampolgárok. Komoly szakmai és szervezeti háttér áll rendelkezésre a jelzések fogadására és kezelésére, a megfelelő beavatkozásra.

A második Kerekasztal-beszélgetés a szünidei programok lehetőségeiről, céljairól szólt.

Nagy Krisztina (Magyarországi Református Egyház) elmondta, hogy 500 éve működő szervezetként rengeteg tapasztalatuk van. Működtetnek Tanodákat és Biztos Kezdet Gyerekházat is. Tájékoztatót tartott az egyház által működtetett Bárka táborokról, melyek integráltak és ingyenesek, ám a forráskeret miatt korlátozott a bevonható gyermekek száma, további igények is felmerülnek.

Szabó Csaba (Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőrkapitányság, Bűnmegelőzési Osztály) kollégáival azon is dolgozik, hogy minél kevesebben váljanak bűncselekmények áldozatává, s ehhez úgy véli, a tapasztalatok megosztása fontos eszköz. Egy hetes bűnmegelőzési tábort tartanak évente, melyre egyre nagyobb az érdeklődés. Élet – CÉL programjuk a szemléletformálást, az ismeretbővítést segíti, példaképek bemutatásával, értékek átadásával.

Nagy Sándor (Mosonmagyaróvári Kulturális Egyesület) elmondta, hogy az általuk működtetett Tanoda egyik legfőbb célkitűzése a lemorzsolódás csökkentése. A nyári szünidős programjaikban a Családok Átmeneti Otthonától, illetve helyi civil szervezetektől kapnak sokrétű támogatást.

Daróczi János főigazgató (Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság) a fórum keretében szólalt fel, ahol a felzárkózás és felzárkóztatás közötti különbségre hívta fel a figyelmet, illetve arra, hogy a roma személyek munkatársként való bevonása szakmai és társadalmi szempontból is értékes és előrevivő.

Média megjelenések:

Kisalföld – Győr-Moson-Sopron Vármegyei Hírportál

Mosonmagyaróvár TV

 

A projektet az Európai Unió Jogok, Egyenlőség és Polgárság programja (REC- 2014-2020) támogatta.

 

 88 megtekintés