Mi is itt vagyunk! Váljon megmutathatóvá a kimondhatatlan

Sajtóközlemény

MONTÁZS projekt – A fogyatékos személyek számára nyújtott szakmai és közszolgáltatások hozzáférhetőségének kialakítása, fejlesztése

EFOP 1.9.2. – VEKOP-16-2016-00001

A Nemzeti Fogyatékosságügyi- és Szociálpolitikai Központ Közhasznú Nonprofit Kft. (NSZFK) európai uniós támogatásból valósítja meg az EFOP 1.9.2. – VEKOP-16-2016-00001 kódszámú MONTÁZS projektet. A projekt célja a fogyatékosságból adódó igényekre reagáló közszolgáltatások minőségének és hozzáférhetőségének javítása, a fogyatékos emberek életminőségének, önálló életvezetési képességének és társadalmi befogadásának növelése.

Mi is itt vagyunk!

Váljon megmutathatóvá a kimondhatatlan

Sikerrel zárult a programsorozat, amelyen a speciális kommunikációs igényű emberek hétköznapi társas érintkezésében jól hasznosítható módszereket, eszközöket mutattak be. A két hónapon át tartó, minden megyét érintő online roadshow a Nemzeti Fogyatékosságügyi- és Szociálpolitikai Központ Közhasznú Nonprofit Kft. (NFSZK) MONTÁZS projektjének keretében valósult meg.

A társas interakciókra, gondolat- és szándékközlésre a speciális kommunikációs szükségletű személyeknek is igénye és joga van. Megfelelő támogatással azok is képesek rá, akiknél a beszélt és/vagy írott nyelv súlyos mértékű zavara áll fenn. Nekik segít az augmentatív és alternatív kommunikáció (AAK) rendkívüli változatos és kreatívan kombinálható eszközrendszere.

Az AAK hatalmas segítséget jelenthet akkor is, ha valaki az idegrendszert ért károsodások (pl.: stroke) vagy az intellektuális képességzavar miatt nem képes hagyományos módon kommunikálni, de az autizmussal élő embereknél is igen eredményes lehet. Az érintettek személyre szabható AAK-eszközöknek és -módoknak köszönhetően lehetőséget kapnak arra, hogy intenzívebben és hatékonyabban vegyenek részt a társas interakciókban.

A projekt fontos célja, hogy az AAK szemléletét minél szélesebb körben megismertesse. Ezért indítottak el idén áprilisban egy online rendezvénysorozatot, amelyen az AAK módszeréről, eszközeiről és a MONTÁZS projekt keretében elérhető ingyenes AAK-szolgáltatásokról tartottak előadásokat a szakemberek.

A MONTÁZS projekt keretében 6 helyszínen (Debrecenben, Kaposváron, Szegeden, Zalaegerszegen, Miskolcon és Budapesten) létrehozott AAK-módszertani központok szolgáltatásai a kommunikációjukban akadályozott személyek széles spektrumának kívánnak támogatást nyújtani, a veleszületetten fogyatékos gyermekektől egészen a felnőtt korban kommunikációjukban akadályozottá vált személyekig. Éppen ezért az előadások között az autizmussal élő és az AAK-igényű afáziás személyekről szóló ismeretek is helyt kaptak.

2021. áprilistól június közepéig tartó 19 alkalmas online rendezvénysorozat egyben bemutató is volt, hiszen a résztvevők megismerhettek számos AAK-eszközt, így például a különféle kialakítású és típusú hangadó gépeket, az ún. kommunikátorokat, a speciális kapcsolókat, egérkiváltókat és billentyűzeteket, az okoseszközöket, a képkommunikációs szoftvereket is.

A rendezvénysorozaton többségében szakemberek vettek részt, akik az érintett célcsoporttal speciális közoktatási intézményekben dolgoznak, de nagy volt az érdeklődés a szülők részéről is. Az itt szerzett ismeretek hasznosak voltak ugyanakkor az érintetteken és családtagjaikon túl az egészségügyi intézmények dolgozóinak, a köznevelési, szociális intézmények és kapcsolódó szakmai szervezetek tagjainak, továbbá az érintett felsőoktatási intézményekben tanulóknak is. A résztvevők aktívak voltak, sokan tettek föl kérdéseket és kaptak válaszokat a workshopok végén.

A nagyszámú érdeklődés azt mutatja, hogy az érintett családtagok és szakemberek körében igen nagy az igény és a nyitottság a beszéd- és nyelvi fogyatékos személyek, valamint a speciális kommunikációs igényű személyek támogatásának módszereivel kapcsolatos tudásátadó alkalmakra.

A rendezvényeket követően sok résztvevő közvetlenül is érdeklődött a szolgáltatásokról – felmérés és diagnosztika, egyéni tanácsadás és fejlesztés, valamint eszközkölcsönzés –, melyeket az AAK- központokban az érintettek ingyenesen vehetnek igénybe.

További információ a MONTÁZS projektről: https://www.nfszk.hu/projektek/montazs-projekt

Budapest, 2021.06.17.

Nemzeti Fogyatékosságügyi- és Szociálpolitikai Központ Közhasznú Nonprofit Kft.

Cím: 1138 Budapest, Váci út 191. Telefon: +36 1 450 3237 E-mail: kommunikacio.montazs@nfszk.hu

Honlap: www.nfszk.hu

 

Sajtóközlemény

 430 megtekintés