
ROMA PLATRFORM BONYHÁDON
ROMA PLATRFORM BONYHÁDON
Tolna vármegyében a harmadik – és egyben utolsó – Roma Platform rendezvénynek Bonyhád település adott helyet 2025. április 30-án. Az esemény helyszíne a Vörösmarty Mihály Művelődési Központ volt, témája pedig: „A „Magyar Nemzeti Roma Platform továbbfejlesztése 2024” című projekt jó gyakorlatainak bemutatása”.
Csernai Erika, a Nemzetiségi és Társadalmi Kapcsolatok Főosztályának vezetője, köszöntőjében elmondta, hogy a roma platform rendezvények kiemelt célja, hogy teret biztosítson és lehetőséget teremtsen a társadalmi esélyteremtés területén dolgozó állami, egyházi és civil szereplők részére párbeszéd kialakítására és közös gondolkodásra.
Filóné Ferencz Ibolya Bonyhád Város Önkormányzata polgármester asszony köszöntötte a résztvevőket, a harmadik és egyben utolsó Roma Platformon. Tamási és Szekszárd voltak a korábbi helyszínek Tolna vármegyében. A helyi roma nemzetiségi önkormányzattal kiváló kapcsolatot ápolnak.
Dr. Kovács Edit társadalmi esélyekért felelős helyettes államtitkár bemutatta a „Magyar Nemzeti Roma Platform továbbfejlesztése – 2024.” című projekt tapasztalatait és felzárkózás-politika konzultációs fórumait, melyet 2016 óta a Belügyminisztérium valósít meg Európai Uniós támogatással. Az idei projekt célja a párbeszéd elősegítése és generálása volt.
![]() |
Az elmúlt időszakban 4 vármegyében (vármegyénként 3 helyszínen) kerültek megszervezésre roma platform rendezvények: Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Tolna és Bács-Kiskun vármegyékben. A platformok ott valósultak meg, ahol a romaügy, az esélypolitika hangsúlyosan jelenik meg. A roma szakemberek megjelenése fontos ezeken a rendezvényeken.
Számos témákban zajlottak a konzultációk:
|
2025. május 1-től 24 hónapon keresztül valósul meg az új program, amelynek célja a területi és országos szintű együttműködés megerősödése és a Magyar Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégia 2030 félidei felülvizsgálata.
![]() |
Zsiga Péter rendőr őrnagy (Tolna Vármegyei Rendőr-főkapitányság) előadása keretében bemutatta a Területi, Kisebbségi Kapcsolattartási Munkacsoportot. A keretet az általános rendőrségi feladatok ellátására létrehozott szerv és a roma kisebbségi önkormányzatok közötti együttműködésről, kapcsolattartásról szóló 22/2011. (X. 21.) ORFK utasítás határozza meg. |
A cél közös:
Az együttműködés hatékonysága, annak gyakorlatiasságában zajlik. |
Kincses Ibolya, a Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnöke előadásában elmondta, hogy a jogszabályok gyorsan változnak, folyamatosan figyelemmel kell kísérni azokat. A Család- és gyermekjóléti szolgálat célja, hogy a krízishelyzet megszüntetése, az odavezető okok megelőzése, személyes szociális szolgáltatás, családban történő nevelés elősegítése, a gyermek testi- lelki egészségvédelem megőrzése, veszélyeztetettség megszűntetése.Család- és gyermekjóléti szolgálat feladata:
|
![]() |
A családokkal való kapcsolatfelvétel történhet önkéntes/jelentkezés útján, vagy jelzés kapcsán (szóban, írásban). Problémák, amikkel találkoznak:
- alacsony jövedelem/életszínvonal,
- munkanélküliség,
- szenvedélybetegség,
- higiéniás problémák,
- családi konfliktusok, bántalmazás.
Egyre több családot érintenek a problémák, a gondozottak köre „újratermeli” önmagát. A motiváció, a jövőkép hiányzik ezeknél az embereknél. Kevés az eszköz nincs elegendő és hatékony megoldási lehetőség.
Orbán Attila, a Tolna Vármegyei Önkormányzat elnöke elmondta, hogy fejlesztési fórumok zajlanak a vármegyében, igyekszik a roma szervezetekkel, a roma nemzetiségi önkormányzatokkal jó kapcsolatot ápolni. „Folyamatos tanulásban vagyunk, jó példát kell mutatnunk.” | ![]() |
Csernai Erika, a Nemzetiségi és Társadalmi Kapcsolatok Főosztály főosztályvezetője ismertette a roma nemzetiségi pályázatok szerepét a roma nemzetiségi önkormányzatok és civil szervezetek működésében. A 2025. évben 770.000.000 Ft keretösszeg áll rendelkezésre a pályázatok támogatására. A pályázatok benyújtásának határideje: 2025. május 05.
4 témában lehet pályázni:
- Roma nemzetiségi civil szervezetek működési támogatása
- Roma nemzetiségi kulturális programok
- Roma nemzetiségi táborok
- Pedagógus továbbképzések
Az előadás során a jelenlévők tájékoztatást kaptak arról, hogy a pályázatok megvalósítása során melyek azok a feladatok, melyekre kiemelt figyelmet szükséges fordítani:
- A megrendelés, szerződéskötés során szükséges meggyőződni, hogy a számlát kiállító szervezet adott tevékenység, szolgáltatás nyújtására jogosult, így a számla szabályosan legyen kiállítva,
- A vállalt programot szükséges megvalósítani,
- Amennyiben módosul a program, úgy módosítási kérelmet kell benyújtani, a támogatási időszak nem hosszabbítható,
- Nyilvánosság biztosításáról a pályázónak gondoskodni szükséges,
- A táboroztatás alprogramban kötelező elem a drogprevenció.
![]() |
![]() |
“A projekt az Európai Unió finanszírozásával valósult meg. A kifejtett nézetek és vélemények azonban kizárólag a szerző(k) nézeteit tükrözik és nem feltétlenül az Európai Unió álláspontját. Az Európai Unió nem tehető felelőssé értük.” |
38 megtekintés