ROMA PLATRFORM ÁLMOSDON

ROMA PLATRFORM ÁLMOSDON

A „Magyar Nemzeti Roma Platform továbbfejlesztése 2024” című projekt keretén belül Hajdú-Bihar vármegyében 2025. április 15-én, harmadik alkalommal került megrendezésre Roma Platform rendezvény, amelynek témája: „Roma kultúra – Roma hagyomány” volt.

 

Csernai Erika, a BM Nemzetiségi és Társadalmi Kapcsolatok Főosztályának vezetője köszöntötte a jelenlévőket és ismertette a rendezvény témáját és jelentőségét.

Baranya Zsolt János, Álmosd település polgármestere köszöntő beszédjében bemutatta a település értékeit, hagyományait, nehézségeit, valamint a közösségi élet fontosságát hangsúlyozva beszélt Álmosd település életéről.

Dr. Kovács Edit társadalmi esélyekért felelős helyettes államtitkár a roma kultúra napjához kapcsolódóan beszélt annak kialakulásáról, hivatalossá tételéről és a roma hagyományok megőrzésének fontosságáról.

Nagy Gergő, a Kölcsey Ferenc Emlékház gyűjteménykezelője elmondta, hogy egy filmet készítettek a térségben lévő társadalmi helyzetekről, mely nem csak Álmosd, hanem a környező települések roma kultúráját is bemutatja. A dokumentumfilm oktatási anyagnak készült, amelyből egy rész levetítésre került a rendezvényen.

Oláhné Balogh Tímea a bemutatta a Roma Láng Egyesültet, amely 19 éve indult, azzal a céllal hogy segítsék a roma tanulók tanulmányi sikerességét. A településen és a környéken főképp romungló cigányok élnek, akik már a nyelvet sem beszélik, ezért ezt a csoportot még inkább érinti a roma kultúra és hagyományok elvesztése.Emiatt is fontos küldetése az Egyesületnek, hogy a közösséget érintő esélyteremtő programok mellett szerepet kapjon a roma kultúra megőrzése és a felnövekvő generációnak történő továbbadása.

Beszédében elmondta, hogy igazodni szükséges a jelen multikulturális közösségi szinterekhez, ahol széles körben tudjuk népszerűsíteni és megismertetni a roma kultúrát. Ebben a feladatban úttörő szerepelt tölt be az Egyesület, hiszen elsőként jelent meg a Campus Fesztiválon, a Civil Faluban, és a Debreceni Virágkarneválon is, ahol ezelőtt még soha nem járt roma szervezet.

Csonkáné Lakatos Klára, a Hosszúpályi Nemzetiségi Óvoda igazgatója előadásában elmondta, hogy a 2000-es évek környékén érkeztek Budapestről erre a vidékre, hogy roma missziót hozzanak létre. Kiemelt céljuk a roma nyelv megőrzése és továbbadása volt. Később visszatért az eredeti szakmájához, óvónőként. A Hosszúpályi Roma Nemzetiségi Óvoda volt az álma, mely már több, mint 10 éve működik és az országban elsőként kezdődött meg cigány nemzetiségi óvodai nevelés. A roma kisgyerekeket egyszerre nevelik magyar és cigány nyelvre, két csoportban A családi háttér nagyon fontos a gyökerek megtartásában. Ha a család nem adja tovább a gyökereket, akkor a kettős identitás nem marad fenn. Előadásában felhívta a figyelmet arra, hogy több szakemberre lenne szükség, mert sokan szorulnak logopédiai kezelésre, vagy pszichológiai, vagy mozgásszervi segítségre. A gyerekek szeretnek óvodába járni, elkezdték az intézményben otthon érezni magukat és ez a legfontosabb számára.

A rendezvény végén dr. Kovács Edit társadalmi esélyekért felelős helyettes államtitkár röviden ismertette a jövőben megjelenő Európai Uniós finanszírozású projektek céljait, majd Csernai Erika főosztályvezető röviden ismertette a 2025. évre meghirdetett roma nemzetiségi pályázatok tartalmát és jó gyakorlatokkal látta el a jelenlévőket.

“A projekt az Európai Unió finanszírozásával valósult meg. A kifejtett nézetek és vélemények azonban kizárólag a szerző(k) nézeteit tükrözik és nem feltétlenül az Európai Unió álláspontját. Az Európai Unió nem tehető felelőssé értük.”

 

 

 

 

 

 34 megtekintés