Roma Platform Pécsett
Roma Platform Pécsett
2023. augusztus. 03.
A Baranya vármegyei harmadik és egyben utolsó rendezvény a Pharrajimos, a roma holokauszt emléknapja mentén került megszervezésre, 2023. augusztus 3-án, Pécsett. Az alkalom helyszínét a Gandhi Gimnázium biztosította, ahol az emlékezéskultúra, valamint a roma nemzetiségi oktatás-nevelés témakörében jött létre konzultáció.
Szommer Ervinné a Gandhi Gimnázium Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója köszöntötte elsőként a résztvevőket. Beszédében kiemelte, hogy a 29 éve működő intézmény fontos feladatának tekinti az identitás formálódásban való támaszadást és megerősítést, valamint a roma nyelv oktatását is. Kiemelte, hogy 2023. év szeptemberétől Bátonyterenyén (Nógrád vármegye) is működik tagintézményük.
Sárközi József vármegyei roma nemzetiségi elnök, valamint Dr. Őri László vármegyei közgyűlés elnök is köszöntötte a résztvevőket. A Közgyűlés Elnöke fontosnak tartja, hogy minden ember lehetőséget kapjon a munkavállalásra, mely a megfelelő életkörülmények megteremtését is biztosítja. Úgy véli, hogy a nehéz élethelyzetből való kiút a tanuláson és a munkavállaláson keresztül vezet.
Radomszki Lászlóné helyettes államtitkár örömét fejezte ki, hogy az értékteremtő Gandhi Gimnázium adhatja helyszínét a találkozásnak, a rendezvénynek. Elmondta, hogy a roma platform 2016 óta valósul meg és segíti a szervezetek közti együttműködést, a párbeszéd megerősítését. Köszönetet mondott a rendezvény résztvevőinek jelenlétükért, mellyel hozzájárulnak e célok létrejöttéhez.
A roma nemzetiségi nevelés és oktatás témáját Baloghné Gyurgyovics Renáta, a Tan Kapuja Buddhista Gimnázium pedagógusa nyitotta előadásával. Kiemelte a kultúra és a hagyományok ápolásának fontosságát, a szülők bevonását, valamint a beás nyelv oktatását, melyek nagyban hozzájárulnak az identitás és a továbbtanulás sikeréhez is.
A téma mentén, a kerekasztal beszélgetésben olyan pedagógusok osztották meg tapasztalataikat, akik valamely roma nemzetiségi nevelést-oktatást ellátó intézmény dolgozói. Békési Andrea a Pécsi Evangélikus Roma Szakkollégium képviseletében, Baloghné Gyurgyovics Renáta a Tan Kapuja Buddhista Gimnázium képviseletében, Balogh Jánosné romológus a Szent Imre Katolikus Általános Iskola képviseletében, valamint Pápai Boglárka és Karácsonyi Krisztina a Gandhi Gimnázium, Kollégium és Alapfokú Művészeti Iskola képviseletében.
A szakemberek kiemelték, hogy sok esetben önmagukat romának identifikálva találkoznak a tanulókkal, azonban hiányos kulturális ismereteket tapasztalnak. Az intézmények nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy az identitás mögött tudás, kulturális ismeret is jelen legyen. Tematizált drámafoglalkozások, ismeretátadás, roma nyelv tanulás, szakmai együttműködések mind-mind segítik e folyamatot.
A rendezvényen megszólításra került Papp Róbert Sára Sándor díjas szerkesztő – rendező, a Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság kommunikációs munkatársa, valamint Boda János, a Roma Produkciós Iroda munkatársa. Papp Róbert elmondta, hogy maga is 7 gyermekes családból származik, szegény körülmények között nevelkedett. A Megsemmisítésre ítélve című film egy részlete került bemutatásra, melynek kapcsán Róbert elmondta, hogy a téma súlya miatt nehéz feladat volt a forgatás, legfőképp az interjúk elkészítése.
A konzultációt követően koszorúzással emlékeztek a résztvevők Pharrajimos áldozataira, a Búza téri emlékműnél.
A projektet az Európai Unió Jogok, Egyenlőség és Polgárság programja (REC- 2014-2020) támogatta.
236 megtekintés