Roma Platform Monoron
Roma Platform Monoron
2023. július. 06.
Csobánka és Vác után, Monoron tartották a harmadik Pest vármegyei roma platform konzultációt. A Magyar Nemzeti Roma Platform megerősítése 2022-2023. c. projekt keretében megrendezett szakmai eseménynek a Vigadó Kulturális és Civil Központ biztosította helyszínét 2023. július 6. napján.
A rendezvényen köszöntő beszédet mondott Darázsi Kálmán polgármester, Pogácsás Tibor országgyűlési képviselő, valamint Radomszki Lászlóné társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkár.
Farkas Krisztián, a Belügyminisztérium munkatársa előadásában ismertette a Magyar Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégia 2030 dokumentumot, mely egyben feljogosító feltétele a 2021-2027-es programozási időszak tervezésének. Beszámolt a tervezés előrehaladásáról, továbbá ismertette az elfogadott Emberi Erőforrás Operatív Fejlesztési Program Plusz felzárkózás-politikai vonatkozásait, azok főbb prioritásait, célkitűzéseit, valamint a Svájci – Magyar Együttműködési Programot.
Kiss Dávid, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Jelenlét misszióért felelős vezetője, a 2011-ben megjelent „Cigánytelep nyolctól négyig” című könyv szerzője előadásában a Monoron szerzett tapasztalatait és a Felzárkózó települések hosszú távú program (továbbiakban: Fete) megvalósításának tapasztalatait osztotta meg. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület 2004 óta van jelen Monoron. Kezdetben az egyik legfontosabb programelemnek a lakhatási körülmények javítását célzó beavatkozásokat tekintették, melynek eredményeképpen a lakókocsiban élő családok lakhatási körülményeit rövid időn belül sikeresen megoldották. Kiss Dávid előadásában ismertette a felzárkózó települések program főbb beavatkozási területeit, mint a szociális bérlakás program, a kora gyermekkori fejlesztések, tehetséggondozás, sport, zene, kiskert program, szociális naperőmű. Kiemelte, hogy Monoron és a többi Fete programba bevont településen is a település egészét kívánják elérni, s nem kizárólag a szegregátumokban élőket.
A konzultáció kerekasztal beszélgetéssel folytatódott, melynek témája a „képzés, foglalkoztatás, esélyteremtés a rászoruló csoportok körében”.
Bátki Márton programvezető, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület munkatársa korábban Monoron dolgozott, s segítette a szegregátumban élők esélyteremtését, lakhatási és szociális helyzetük javítását, jelenleg pedig Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében folytatja ezt a Felzárkózó Települések program keretében. Utasiné Varga Zita, Sztehlo Gábor Integrált Szociális és Gyermekvédelmi Intézmény vezetője Nő az esély című projektet valósított meg intézményeiben, ahol hátrányos helyzetű – köztük roma nők – bevonása valósult meg sikeresen. Fellegi Kató a Felzárkózó Települések program szakmai vezetőjeként dolgozik a Baptista Szeretetszolgálat Alapítványnál, a vármegyében Tatárszentgyörgy település felzárkózási fejlesztése is feladata. Pap Erika vezető koordinátor, a Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság munkatársa az Aktívan a tudásért című projektről számolt be, amely segítségére van mindazoknak, akik korábban nem tudtak alapfokú végzettséget vagy szakmát szerezni, így most felnőttként térnek vissza az iskolapadba. Schramek András, a Zsámbéki Premontrei Technikum, Szakképző Iskola és Gimnázium igazgatója a Premontrei Női Kanonokrend intézményrendszerét ismertette, melyek szoros együttműködésben nyújtanak segítséget azon hátrányos helyzetű gyermekek és családok számára, akik megsegítésére ők hivatásként tekintenek.
További képek és média megjelenés:
Pogácsás Tibor országgyűlési képviselő
A projektet az Európai Unió Jogok, Egyenlőség és Polgárság programja (REC- 2014-2020) támogatta.
236 megtekintés