Roma Platform Kaposváron

Roma Platform Kaposváron

A Magyar Nemzeti Roma Platform megerősítése 2022-2023 c. projekt harmadik eseményére a Magyar Agrár és Élettudományi Egyetem Kaposvári Campusán került sor 2022. október 12-én, „Roma és vagy hátrányos helyzetű fiatalok a felsőoktatásban” fókusszal. A rendezvényen résztvevőket köszöntötte Dr. Ulicska László főosztályvezető úr, Dér Tamás alpolgármester úr, Gombos Péter Campus főigazgató helyettes úr, Bogdán Imre Somogy Megyei Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnöke, valamint dr. Kovács Zoltán a Szentandrássy István Egyetemi Roma Szakkollégium igazgatója.

A rendezvényen a Farkas Krisztián (Belügyminisztérium) előadás formájában tájékoztatta a résztvevőket a 2021-2027-es programozási időszak tervezéséről, az EFOP Plusz Társadalmi felzárkózási fejlesztések prioritásáról, egyedi célkitűzéseiről, és az EFOP Plusz Társadalmi innováció/Felzárkózó települések prioritásáról.

Dr. Orsós Anna (Széchenyi István Egyetem) „Roma és/vagy hátrányos helyzetű fiatalok a felsőoktatásban” c. előadásában kiemelte az oktatás meghatározó szerepét és a szocializációs különbségek mellett sokszor felmerülő egyéb problémákat, is, mint például a gyermekek nyelvi hátránya.

A kerekasztal beszélgetés a Szentandrássy István Egyetemi Roma Szakkollégium jelenlegi és végzett hallgatóinak közreműködésével zajlott öt kérdés mentén (bemutatkozás, példaképek, roma és nem roma együttélés, meghatározó identitási szempontok, szakkollégium által kapott minták hasznosítása a munka világában).

A jó gyakorlatok bemutatása Tóthné Berzsán Gabriella előadásával indult, melyben ismertette a Kaposvári Táncsics Mihály Gimnáziumban sikeresen működő Arany János Tehetséggondozó program megvalósítását. Egyik legnagyobb eredményüknek tartja, hogy a végzett hallgatóik visszamennek az általános iskolájukba, ahol hiteles és jó példát mutatnak a többi tanuló számára.

Wallinger Endre (Nagybajomi Csokonai Vitéz Mihály Általános Iskola, EGYMI, Speciális Szakiskola és Kollégium) ismertette a Kollégium Plusz modellprogram megvalósulásának eredményeit. Előadásában bemutatta azon többletszolgáltatásokat és programokat, melyeket a kollégiumi ellátásban részesülő hátrányos helyzetű gyermekek körében biztosíthatnak, ezzel segítve tanulmányaik előrehaladását, továbbtanulásuk megerősítését.

Somos László plébános úr a Kaposfői Szent Erzsébet Alapítvány elnökeként bemutatta alapítványát, az alapítvány munkáját. Célja segíteni abban, hogy a cigányok felismerjék emberi méltóságukat, s ezt a méltóságot a magyar emberek is felismerhessék. Legnagyobb eredményének és sikerének a bajbajutott, lenézett embereken való segítést tartja.

A szakmai konzultáció során több kérdés, felvetés merült fel: A működési keretek megteremtése és folyamatos fenntartása szükséges annak érdekében, hogy a problémák megoldásában aktív szerepet tudjanak vállalni a szervezetek, azok is, akik nem rendelkeznek megfelelő önerővel (pl. roma nemzetiségi önkormányzat). A megfelelő szakemberek hiánya nehézséget okoz a programok megvalósításában. A jó partnerség az önkormányzatok és megvalósító szervezetek között szükséges, ahogyan a roma nemzetiségi önkormányzatok minél nagyobb mértékű bevonása is – főként roma célcsoport esetén.

 

https://www.sonline.hu/helyi-kozelet/2022/10/a-konferenciak-mellett-a-ciganytelepekre-is-el-kell-menni

A projektet az Európai Unió Jogok, Egyenlőség és Polgárság programja (REC- 2014-2020) támogatta.

 134 megtekintés