ROMA PLATRFORM TASSON (ÁGOTA FALVA)

ROMA PLATRFORM TASS (ÁGOTA FALVA)

2024. augusztus 22.

 

A „Magyar Nemzeti Roma Platform továbbfejlesztése 2024” című projekt keretén belül Bács-Kiskun vármegye második roma platform rendezvénye 2024. augusztus 22-én került megrendezésre, Tasson. Az esemény helyszíne Ágota Falva volt, téma: „Iskolán kívüli és szünidei programok, nyári táborok szerepe a hátrányos helyzetű és roma gyermekek körében”.

A helyszínt biztosító Ágota Alapítvány és Ágota Falva képviseletében Szili-Balog Mária önkéntes koordinátor köszöntötte a résztvevőket.

Nemzeti Roma Kapcsolattartó Pont, így a Társadalmi Felzárkózásért Felelős Helyettes Államtitkárság képviseletében Tóth Judit Nikoletta osztályvezető (Belügyminisztérium) köszöntötte a résztvevőket. Elmondta, hogy szoros érintettségben működik együtt a felzárkózási, gyermekvédelmi és oktatási terület, így örvendetes, hogy a rendezvényen is ezen szakterületek számos képviselője van jelen. Polcz Alaine pszichológus asszonyt idézte: „A test, a lélek, és a szellem hármasa adja ki az ember egészét” -, ezért a konzultáció célja: a lehetőségek felvázolása a gyermekek lelki jóllétének eléréséhez nagyon fontos cél. 

 

Gyöngyösi Gyula gyermekügyi felzárkózási referens (Belügyminisztérium) témaindító előadásában gyakorlatorientált szemlélettel mutatta be a Magyar Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégia 2030 keretén belül a felzárkózás-politikai intézkedéseket, koragyermekkortól a felsőoktatásig. A stratégia rövid bemutatását és a célcsoport meghatározását követően, részletesebben ismertette a felzárkózási intézkedések lépcsőzetes rendszerét, egymásra épülését (Integrált járási gyerekesély, Jó kis hely, Biztos Kezdet Gyerekház, Tanoda, Kollégium Plusz, Bari shej – Roma lány, Útravaló Ösztöndíjprogram, Roma Szakkollégiumok). Hangsúlyozta, hogy internetes felületen (pl. palyazat.gov.hu, Szociális Ágazati Portál, stb.) további információk, aktualitások érhetőek el a programok és a stratégia kapcsán.

Szili-Balog Mária önkéntes koordinátor előadásának első felében felvázolta az Ágota Alapítvány történetét. A nonprofit civil szervezet elsődleges célja a családból kiemelt gyermekek és fiatalok szakmai, erkölcsi, anyagi, pénzügyi és programbeli támogatása, országos viszonylatban. Jelenleg 6 500 gyermekkel tartanak kapcsolatot. Az „ÁGOTA” szó egy mozaikszó, az Állami Gondoskodásban Élő És Veszélyeztetett Fiatalok Támogatását szolgáló országos alapítványra utal.  A Koordinátor kiemelte, hogy csak önkéntesek dolgozhatnak náluk, megfelelő felkészítés után. Részletesen elemezte a célcsoportjuk jellemzőit. Ezek a gyermekek és fiatalok mélyszegénységben élnek, ingerszegény környezetben nőnek fel, sokan „nem várt gyermekek”, nem kapnak elég szeretetet, családi problémákkal, önbizalom hiánnyal küzdenek. Szerinte az ÁGOTA ereje a szemléletmódjában rejlik: maximális elfogadás, szeretet, odafigyelés, ölelések, erős bizalmi viszony kiépítése. Az Alapító által kidolgozott KÁSZPEM (Kothencz-féle ÁGOTA Szenzitív Pedagogiko-terápiás Módszer) alapján dolgoznak.

Az előadás második felében a tábor bemutatására került sor, képekkel, videókkal („Vártunk Rád!”), történetekkel.

 A bevezetők után műhelybeszélgetés keretén belül a rendvédelmi, felzárkózási, szociális és nemzetiségi területek képviselői vettek részt. Dr. Rekedt Gréta (főhadnagy, a Bács-Kiskun Vármegyei Bűnmegelőzési Tanács titkára), Flaisz Józsefné („Még több mosolyt az arcokra” keceli Tanoda mentora), Nagy Anna (Egyszülős Központ elnöke), Feri Gizella (Dunapataj Nemzetiségi Önkormányzat elnöke).

Dr. Rekedt Gréta a bemutatkozás keretében elmondta, szakmai életútját rendőrként kezdte, és már ekkor érdekelte az áldozattá válás témaköre, azon belül a roma gyermekek sorsa. Tájékoztatott arról, hogy a vármegye Főkapitányánál is kardinális kérdés a roma gyerekek segítése.

 

Flaisz Józsefné mentor bemutatta a Keceli Tanodát. Sikeres működésük alapjának véli, hogy a családokat segítik, a gyermekeknek tanulásban, kirándulás szervezésében, uzsonnáztatás biztosításában, adománygyűjtés lebonyolításában. Úgy látja sok a sérült gyermek, ezért szükség lenne egy jó pszichológus szakemberre, valamint a sport (pl:foci) kitörési pont lehetne több fiúgyermeknél.

Nagy Anna 20 éve dolgozik a területen. Bemutatkozójában rávilágított, hogy a családok 27%- egyszülős, ez nagyjából 500 ezer gyermeket érint, illetve megközelítőleg 340 000 családot. Ezen családok 40%-a szegény. 64 000 apa neveli egyedül a gyermekét. A számok magukért beszélnek, magas veszélyeztetettségre mutatnak rá. Az Egyszülős Központ évente 8-9 ezer esetben nyújt segítséget.

 Feri Gizella elnök asszony ismertette a nemzetiségi önkormányzat sokrétű tevékenységét. Elmondta, hogy a romákat bevonják különböző képzésekbe, eddig 40 fő esetében történt ez meg. A gyermekeknek, köztük különösen a munkanélküli szülők gyermekeinek tábort szerveznek minden évben. Fontosnak tartja, hogy a romák és nem romák egy asztalhoz üljenek, közös programokat szervezzenek.

Második körben a felkért előadók tájékoztatást adtak arról, hogy milyen jellegű problémákkal találkoznak tevékenységük során.

 Dr. Rekedt Gréta elmondta: A bűnmegelőzés fókuszában a veszélyeztetett csoportok állnak, így a hátrányos helyzetű gyerekek, a 60 év felettiek, a fogyatékkal élők, és alapvetően mindenki. A roma közösség bizalmát megnyerni nagyon nehéz, ezért is példaértékű a „Police Cafe”, kezdeményezés, mely lehetőséget ad a kapcsolatteremtésre és a közös gondolkodásra.

 Flaisz Józsefné véleménye szerint példás, ahogyan a Tanodában a gyerekek segítik egymást. Nem merül fel az a kérdés, hogy ki roma, ki nem roma.

Nagy Anna hangsúlyozta: mindenki a szervezetük célcsoportjába tartozik, aki egyedül neveli a gyermekét. Egyébként megemlítette, hogy készült egy 1 000 főt érintő kutatás a szükségletek prioritását illetően. A felmérés szerint a fő problémák sorrendje:

  1. elszigeteltség
  2. anyagi helyzet
  3. napi logisztika.

Feri Gizella kiemelte, hogy fontosnak tartja az olyan rendezvényeket, ahol fiatalok-idősek együtt vannak jelen. Így például a fiatalok megismerhetik a roma tradicionális ételeket, az idősebbeket viszont ők taníthatják meg például a mobiltelefon használatára.

Harmadik körben a résztvevők megfogalmazták, hogy miben várnak partnerséget más szervezetektől és miben tudnak ők együttműködni.

 Dr. Rekedt Gréta tolmácsolta Főkapitány úr határozott elképzelését arról, hogy értékes programokat kell kínálni a roma fiatalok számára, főleg zenei, gasztronómiai és sport területeken. Beszámolt személyes sikeréről: „Kamasztanból jeles” címmel színházi előadást rendezett roma gyerekek részvételével, melyen emlékezetes, ízig-vérig színészi alakítások születtek.

 Flaisz Józsefné elmondta, hogy a helyi intézményekkel, így köztük az önkormányzattal, gyermekjóléti szolgálattal együttműködnek. Hozzátette, hogy ezen a Roma Platform találkozón is sikerült kapcsolati tőkére szert tennie.

“A projekt az Európai Unió finanszírozásával valósult meg. A kifejtett nézetek és vélemények azonban kizárólag a szerző(k) nézeteit tükrözik és nem feltétlenül az Európai Unió álláspontját. Az Európai Unió nem tehető felelőssé értük.”

 

 

 

 

 

 29 megtekintés