Roma Platform Jásztelek

Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében második alkalommal a „Magyar Nemzeti Roma Platform továbbfejlesztése 2024” című projekt keretében Jásztelken, a Művelődési Ház és Könyvtár adtott helyszínt 2025. február 20-án. Az esemény témája: a „Koragyermekkori programok, és azok tapasztalatai – Biztos Kezdet Gyerekházak több mint 10 éve a hazai finanszírozás rendszerében”.

Tóth Nóra Jásztelek polgármestere köszöntötte elsőként a jelenlévőket. Elmondta, hogy egyre növekszik a születésszám a településen, ezért programjaikban a gyermekek fejlesztésére kerül a hangsúly. Jelenleg óvoda és egy 12 fős maximum létszámúl bölcsőde működik. 2019 óta nyújt szolgáltatást a Biztos Kezdet Gyerekház, amelyben felújított játszószoba, mosókonyha, fürdő és irodarész található, de az udvar fejlesztésére is nagy hangsúlyt fektettek. A „covid” idején a családlátogatásokon volt a hangsúlyt. A Gyerekház szolgáltatásainak célja a hátrányos helyzetű családok támogatása.

Dr. Kovács Edit társadalmi esélyekért felelős helyettes államtitkár asszony is köszöntötte a jelenlévőket és elmondta, hogy 2016. óta az Európai Bizottság támogatásával valósítja meg a Belügyminisztérium a roma platform rendezvény sorozatot, amelynek célja a szakmai szintű jó gyakorlatok megosztása, és szoros együttműködés helyi és országos szinten is, a jelenleg futó projekt áprilisban zárul majd. A születéstől kezdődően az első ezer nap kap elsőként nagy hangsúlyt a felzárkózás területén a gyermekek életében.

Minden gyermeknek meg kell adni a feltételeket az egészséges életkezdéshez, a szolgáltatásokhoz való egyenlő hozzáféréshez annak érdekében, hogy egyenlő esélyekkel induljanak az életben. A szegénység átörökítésének a megakadályozása a cél, ezért kiemelten szükséges kezelni ezt a kort. Cél a Biztos Kezdet Gyerekházak számának bővítése és a már működő gyerekházak infrastrukturális fejlesztése, valamint az Esélyteremtő óvoda program elindítása hátránykompenzációs céllal.

Pócs János országgyűlési képviselő elmondta köszöntő beszédében, hogy 135 fővel működik az általános iskola a településen. Nem csak a gyerekszületési adatokat kell figyelembe venni, hanem a jelenleg tanuló gyermekeket is. Fontos, hogy az iskolában a roma és nem roma gyermekek és szülők tudnak együtt működni és ezt szükséges tovább erősíteni. A foglalkoztatás területén a célcsoport esetében a mezőgazdaságban betöltött szerepük jelentős, megfelelő együttműködéssel és felügyelettel el tudják végezni a munkájukat. A megfelelő kommunikációs csatorna a legfontosabb az élet minden terültén csak így lehet együttműködni. „Mind egyformák vagyunk, Jézus Krisztus mindenkiért meghalt a kereszten.”

 

Borbás Zoltán, a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Közgyűlés alelnöke köszöntötte a jelenlévőket. Elmondta, hogy lépésről lépésre infrastrukturális beruházásokat hoznak létre a partnerség jegyében. A kérdés csak az, hogy hogyan töltjük meg élettel ezeket a tereket.
Burai Pál, a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnöke elmondta, hogy a felzárkózási programok a romákról is szólnak a születéstől a diplomaszerzésig, a szülőket bevonva. Az itt felnőtt gyermekekre nagyon büszke, mert a végzett gyermekek zöme felsőfokú végzettséggel rendelkezik és nem hagyták el otthonukat.

A megnyitó és köszöntőbeszédek után Tóth Judit Nikoletta, a Belügyminisztérium Esélynövelő Oktatási és Képzési Programok Főosztálya osztályvezető témaindító előadása következett:

Téma: a „Koragyermekkori és oktatási intézkedések a Magyar Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégia 2030 tükrében”

 

A jelenleg futó esélynövelő szolgáltatások nagy része jellemzően uniós fejlesztésből indult pilot projektként, majd jogszabályi kereteket kapva beépültek a hazai jogrendszerbe. Idén 20 éves az Útravaló Ösztöndíjprogram, mely elsőként biztosított segítséget a rászoruló gyermekek számára. Majd létrejött a Magyar Nemzeti Felzárkózási Stratégia és a Gyermekgarancia program, amelyek konkrétan rögzítenek intézkedéseket. 2011 óta működik hazai támogatásból a Roma Szakkollégiumi rendszer, 2013. óta a Biztos Kezdet Gyerekházak, 2019. óta a Tanodák. A Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság 2019. évben jött létre, amelynek nagyon fontos szerepel volt az esélynövelő szolgáltatások módszertani támogatásában. Ugyanebben az évben indult el a Felzárkózó Települések program is. A Stratégia beavatkozási területei lefedik a születéstől a foglalkoztatásig a gyermekek életútját. Fontos mérföldkő volt, hogy a hazai jogrendszerbe bekerültek a Biztos Kezedet Gyerekházak és a Tanoda szolgáltatások a gyermekjóléti alapellátások között.

Kovács-Bogya Tünde és Szántainé Baráth Anita Eszterházy Károly Katolikus Egyetem, Jászberényi Campus, Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Tanszék mesteroktatók előadásának témája  A kora gyermekkori fejlődés és színterei voltak.

Sárköziné Nagy Szilvia, a Magyar Védőnők Egyesület szakosztályvezetője a koragyermekkor védőnői és gyermekjóléti aspektusait mutatta be.

Tisztl Henrik, a Magyar Családsegítő- és Gyermekjóléti Szolgálatok Országos Egyesülete elnöke pedig a koragyermekkor gyermekjóléti aspektusai tekintetében osztotta meg tapasztalatait.

A rendezvényt műhelybeszélgetés zárta a Biztos Kezdet Gyerekházak szolgáltatásról – fenntartói és szolgáltatói tapasztalatok átbeszélésével.

 

 

“A projekt az Európai Unió finanszírozásával valósult meg. A kifejtett nézetek és vélemények azonban kizárólag a szerző(k) nézeteit tükrözik és nem feltétlenül az Európai Unió álláspontját. Az Európai Unió nem tehető felelőssé értük.”

 

 

 

 

 

 38 megtekintés