Roma Platform Gyomaendrődön

Roma Platform Gyomaendrődön

2023. május. 04.

 

A Békés vármegyei harmadik és egyben utolsó Roma Platform rendezvény 2023. május 4-én került megrendezésre Gyomaendrődön. A konzultáció fő témája a társadalmi felzárkózást segítő, iskolán kívüli programok voltak, így a gyermekek szabadidejének hasznos eltöltéséről, az iskolai lemorzsolódás megelőzéséről, s azon szakemberekről és szervezetekről szólt, akik ezt biztosítják.

Köszöntőbeszédet mondott Toldi Balázs Gyomaendrőd polgármestere, Ásós Géza a Békés vármegyei Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnöke és Szegedi Balázs a Békés Vármegyei közgyűlés alelnöke.

A Belügyminisztérium munkatársa, Farkas Krisztián a felzárkózás-politikai stratégiát, annak főbb céljait és beavatkozásait ismertette, valamint tájékoztatást adott a 2021-2027 időszak tervezett uniós fejlesztéseiről, azok megalapozásáról.

 „Hazai Unikum a szociális ágazatban, avagy a Tanoda integrálódása a gyermekvédelmi rendszerbe” címmel Dr. Hegedűsné Demeter Zsuzsanna Edit szociálpolitikus tartott előadást, korábbi tudományos kutatása és tapasztalatai mentén, megerősítve a szolgálatok és szolgáltatások közötti együttműködés fontosságát és eredményességét.

 Kerekasztal beszélgetés keretében a térségben működő szervezetek mutatták be iskolán kívüli szolgáltatásaikat.

Romhányi Tiborné és Nagy Nikolett Szarvasi Város Roma Nemzetiségi Önkormányzat képviseletében vettek részt a beszélgetésben. Elmondták, hogy a roma nemzetiségi önkormányzat a kultúra és hagyományok ápolása, a roma emberek érdekképviselete mellett, a felzárkózásban is aktív szerepet vállal. Jó együttműködésük van az önkormányzattal, oktatási intézményekkel. Szükség szerint és lehetőségeikhez képest biztosítanak képzéseket, és szabadidős tevékenységeket egyaránt. Számukra a célcsoport Szarvas város teljes cigány származású lakosa és mindenki, aki segítségre szorul. Létrehoztak egy közösségi teret, mely helyszínt biztosít tevékenységükhöz.

Pisont András technikai vezető (Pisont István Tehetségkutató, Fejlesztő és Gondozó Alapítvány) röviden bemutatta alapítványuk tevékenységét. Alapítványát 2015-ben testvérével hozták létre, azzal a céllal, hogy lehetőséget teremtsenek olyan tehetséges gyermekek számára, akiknek nincs lehetőségük sporttevékenységeket magasabb színvonalon űzni. 2015-ben országos roma sport programot valósítottak meg, melyet lehetőségük volt 2016 tavaszán Brüsszelben is bemutatni. A többnyire mélyszegénységből érkező gyermekeket segítik neves sportklubokba bejutni, s az ottani integrációjukat követni.

Paróczai Zoltán elnök (Jelen és a Jövő Gyermekeiért Alapítvány) elmondta, hogy 2012 óta működtetnek Tanodát. Kiemelten fontosnak tartják a szociális hátteret. A Tanodában képzett pedagógusok dolgoznak, önkénteseik középiskolások, leginkább nők, időskorúak, akik a Tanoda „nagymamái”. 2013-ban főként állami gondozott gyerekeket értek el, 2018-tól azonban a „cigány városi” gyerekek váltak a fő célcsoporttá. Elmondta, hogy a Tanodába járó gyermekeket tehetségprogramokba is bevonják.

Tóth Tamásné elnök asszony (Emberöltő Alapítvány) nagy tapasztalattal rendelkezik a gyermekvédelem és az oktatás területén. Elmondása szerint a család és gyermekjóléti szolgálattal szinte együtt lélegzik a Tanoda és a Biztos Kezdet Gyerekház, Szarvason mindkét program jelen van. Célcsoportjuk kezdetben a roma gyermekek voltak, mára azonban a szolgáltatásuk célcsoportja bővült, nem roma gyermekek körében is szükségét érezték a beavatkozásnak.

A felzárkózási programok egyik sikerének a kulcsa a párbeszéd, a szakmai és szakmaközi együttműködés. A Roma Platform rendezvényeken ezen folyamatok megerősítését és a jó gyakorlatok bemutatását célozza.

 

A projektet az Európai Unió Jogok, Egyenlőség és Polgárság programja (REC- 2014-2020) támogatta.

 102 megtekintés