Roma Platform Csobánkán

Roma Platform Csobánkán

A Magyar Nemzeti Roma Platform megerősítése 2022-2023. c projekt keretében megrendezett negyedik konferencia Pest vármegye észak-nyugati járásait szólította meg 2022. október 26-án.

Radomszki Lászlóné, a Belügyminisztérium társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkára köszöntötte a jelenlévőket, s beszédében a Roma Platform céljaira hívta fel a figyelmet, a partnerségre, az együttgondolkodásra, valamint a tájékoztatás fontosságára. Megköszönte Völgyes József polgármester úrnak, hogy helyet biztosított a rendezvénynek, s kifejezte meghatódottságát és elismerését, hogy öt nemzetiség közössége, közös otthona Csobánka.

A köszöntő beszédek után Farkas Krisztián és Gyöngyösi Gyula (Belügyminisztérium) mutatta be a Magyar Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégiát (2030), valamint a 2021-2027 fejlesztési időszak előzetes terveit, főbb szakmai irányait, az Uniós finanszírozású modellprogramokat, komplex fejlesztéseteket, a hazai finanszírozású, jogszabályi alappal rendelkező programokat, a felzárkózási programok egymásra épülő rendszerét. Felhívták a figyelmet arra, hol tudják követni a programokat, pályázási lehetőségeket, illetve a felhívások társadalmi egyeztetését.

A roma platform rendezvények célja, hogy a térségben működő szervezetek jó gyakorlatai, tapasztalatai megosztásra kerüljenek. Ennek jegyében, a helyi- és piliscsabai roma nemzetiségi önkormányzatok képviselői – Kotriczné Baris Zsuzsanna elnökhelyettes és Horváth György elnök –, valamint a környéken működő esélynövelő szolgáltatások (Tanodák) munkatársai – Dénes Makrai Kata tanodai gyógypedagógus és Kézdy-Brózik Vera szakmai vezető – osztották meg gondolataikat, tapasztalataikat kerekasztal-beszélgetésben.  A beszélgetésen nemcsak az eddigi eredményekről, hanem a problémákról, és azok megoldási lehetőségeiről is nyíltan beszélgettek a jelenlévők. Ennek mentén felmerült, hogy egy kedvezőbb társadalmi-gazdasági helyzetben lévő településen az infrastruktúra kialakítása nagyobb nehézségeket okozhat.

A partnerség és az együttműködés a fórumon megvalósult. A roma nemzetiségi önkormányzatok közötti együttműködés, hálózatosodás lehetősége merült fel a beszélgetések által.

A projektet az Európai Unió Jogok, Egyenlőség és Polgárság programja (REC- 2014-2020) támogatta.

 150 megtekintés