Mi is itt vagyunk! Online tudásmegosztás a speciális kommunikációs akadályozottságról
Sajtóközlemény
MONTÁZS projekt – A fogyatékos személyek számára nyújtott szakmai és közszolgáltatások hozzáférhetőségének kialakítása, fejlesztése
EFOP 1.9.2. – VEKOP-16-2016-00001
A Nemzeti Fogyatékosságügyi- és Szociálpolitikai Központ Közhasznú Nonprofit Kft. (NSZFK) európai uniós támogatásból valósítja meg az EFOP 1.9.2. – VEKOP-16-2016-00001 kódszámú MONTÁZS projektet. A projekt célja a fogyatékosságból adódó igényekre reagáló közszolgáltatások minőségének és hozzáférhetőségének javítása, a fogyatékos emberek életminőségének, önálló életvezetési képességének és társadalmi befogadásának növelése. |
Mi is itt vagyunk!
Online tudásmegosztás a speciális kommunikációs akadályozottságról
A társas interakciókra, gondolat- és szándékközlésre a speciális kommunikációs szükségletű személyeknek is igénye és joga van. Megfelelő segítséggel képesek is rá. A számukra megoldást jelentő módszereket és eszközöket mutatják be azon a minden megyét érintő online roadshow-n, amit a Nemzeti Fogyatékosságügyi- és Szociálpolitikai Központ Közhasznú Nonprofit Kft. (NFSZK) indított az érintettek számára. A programsorozat utolsó előtti előadásán a Baranya megyei érdeklődők vehettek részt 2021. június 15-én.
Az augmentatív és alternatív kommunikáció (AAK) rendkívüli változatos és kreatívan kombinálható eszközrendszere segíthet kommunikálni azoknak, akiknél a beszélt és/vagy írott nyelv súlyos mértékű zavara áll fenn.ű
Az ilyen jellegű kommunikációs akadályozottság lehet veleszületett vagy szerzett. A szerzett állapotok hátterében leggyakrabban az idegrendszert ért károsodások állnak, ilyen lehet a stroke következményeként kialakult kommunikációs akadályozottság. A veleszületett komplex kommunikációs igényű személyek között gyakran előfordulnak az intellektuális képességzavarral és autizmussal élő személyek is. Vannak köztük, akik jól megértik a hangzó beszédet, azonban egyáltalán nem tudják kifejezni magukat, mások tudnak ugyan beszélni, de csak nehezen érthetően, míg sokan teljes mértékben egy olyan beszédhelyettesítő módszerre utaltak, ami mind a megértést, mind a kifejezést támogatja.
Az érintett személyek az AAK-eszközök és módok megoldásainak köszönhetően lehetőséget kapnak a társas interakciók és kommunikációs lehetőségek mennyiségi és minőségi megélésére.
A projekt fontos célja, hogy az AAK-szemléletét minél szélesebb körben megismertesse. Ezért indított el idén áprilisban egy online rendezvénysorozatot, amelyen az AAK módszeréről, eszközeiről és a MONTÁZS projekt keretében elérhető ingyenes AAK-szolgáltatásokról tartottak előadásokat a szakemberek. Az itt szerzett ismeretek hasznosak az érintetteken és családtagjaikon túl az egészségügyi intézmények dolgozóinak, a köznevelési, szociális intézmények és kapcsolódó szakmai szervezetek tagjainak, továbbá az érintett felsőoktatási intézményekben tanulóknak is.
A MONTÁZS projekt keretében működő hat AAK-módszertani központban a speciális kommunikációs igényű személyek térítésmentesen férhetnek hozzá azokhoz a szolgáltatásokhoz, amelyek segítségével eredményesebben teremthetnek kapcsolatot más emberekkel.
A Baranya megyei érintettek számára a kaposvári AAK-Módszertani Központban (Mozgáskorlátozottak Somogy Megyei Egyesülete, Iszák u. 42.) érhetők el AAK-szolgáltatások, kiegészülve az afáziás kliensek logopédiai terápiájával. Érdeklődni az aak.kaposvar@fszk.hu címen lehet.
További információ a MONTÁZS projektről: https://www.nfszk.hu/projektek/montazs-projekt
Kaposvár, 2021.06.15.
Nemzeti Fogyatékosságügyi- és Szociálpolitikai Központ Közhasznú Nonprofit Kft.
Cím: 1138 Budapest, Váci út 191. Telefon: +36 1 450 3237 E-mail: kommunikacio.montazs@nfszk.hu Honlap: www.nfszk.hu |
Sajtóközlemény |
392 megtekintés