Akadálymentesség ikon

Mi is itt vagyunk! Így válik megmutathatóvá a kimondhatatlan

Sajtóközlemény

MONTÁZS projekt – A fogyatékos személyek számára nyújtott szakmai és közszolgáltatások hozzáférhetőségének kialakítása, fejlesztése

EFOP 1.9.2. – VEKOP-16-2016-00001

A Nemzeti Fogyatékosságügyi- és Szociálpolitikai Központ Közhasznú Nonprofit Kft. (NSZFK) európai uniós támogatásból valósítja meg az EFOP 1.9.2. – VEKOP-16-2016-00001 kódszámú MONTÁZS projektet. A projekt célja a fogyatékosságból adódó igényekre reagáló közszolgáltatások minőségének és hozzáférhetőségének javítása, a fogyatékos emberek életminőségének, önálló életvezetési képességének és társadalmi befogadásának növelése.

Mi is itt vagyunk!

Így válik megmutathatóvá a kimondhatatlan

A speciális kommunikációs igényű emberek számára kulcsfontosságúak azok az eszközök és módszerek, amelyeket a Nemzeti Fogyatékosságügyi- és Szociálpolitikai Központ Közhasznú Nonprofit Kft. (NFSZK) által szervezett országos roadshow-n mutatnak be a szakemberek. A MONTÁZS projekt keretében megvalósított rendezvénysorozaton olyan személyek kaphatnak mindennapi életvitelükhöz hasznos segítséget, akiknek a kommunikációs és/vagy nyelvi képességeik akadályozottak. 2021. május 13-án a Heves megyei érdeklődőknek szóltak az előadások.

A speciális kommunikációs igényű személyeket hat, országos lefedettségű módszertani központban segítik, amelyek a MONTÁZS projekt keretében jöttek létre. Az itt elérhető speciális szolgáltatások célja részvételi lehetőséget nyújtani a társas interakcióban és tevékenységekben, beleértve ebbe a tanulási folyamatokat, a különböző oktatási és hétköznapi élethelyzeteket. Itt az érintettek, családjaik és a szakemberek megfelelő információhoz és a hétköznapokban is alkalmazható, gyakorlati segítséghez juthatnak.

A verbális és/vagy írott kommunikáció tartós vagy átmeneti zavara különféle veleszületett és szerzett állapotok következtében jöhet létre. Emiatt a speciális kommunikációs igényű személyek rendkívül heterogén csoportot alkotnak a sérülés jellegéből, súlyosságából, a tünetek változatosságából és az életkori eltérésekből adódóan.

E személyek számára a kommunikáció egyéni, sajátos módjait kell megtalálni ahhoz, hogy hétköznapjaikban ki tudják fejezni szükségleteiket, kapcsolatot tudjanak teremteni környezetükkel. Ebben segítenek számukra a beszéd kiegészítésére és helyettesítésére szolgáló alternatív és augmentatív kommunikációs (AAK) módok és eszközök. Ezek lényege, hogy a hiányzó vagy sérült beszéd helyett a személy nonverbális úton is kifejezheti magát, felhasználva mindazokat a lehetőségeket, amelyeket a hangjelzések, gesztusok, manuális rendszerek és/vagy a betűket, rajzokat, jelképeket, fotókat, tárgyakat stb. tartalmazó kommunikációs eszközök, valamint hangadó gépek (kommunikátorok) egyénre szabottan biztosítanak számukra.

Az AAK területén a szaktudás megalapozását egy többlépcsős képzési rendszer kiépítésével érték el a MONTÁZS projektben. Ennek keretében képeztek többek között augmentatív és alternatív kommunikációs segítőket és szakembereket, akik rendelkeznek azzal a speciális tudással, ami az AAK-fejlesztésekhez, tanácsadáshoz és támogatáshoz szükséges.

Az augmentatív és alternatív kommunikáció módjait, lehetőségeit, a projekt keretében elérhető szolgáltatásokat bemutatják és népszerűsítik a szakemberek a MONTÁZS projekt keretében megvalósuló, áprilistól júniusig tartó, 20 alkalmas előadássorozaton, amely egyben online eszközbemutató is.

Az előadások az érintettek körén túl hasznosak az egészségügyi intézmények dolgozóinak, a köznevelési, szociális intézmények és kapcsolódó szakmai szervezetek tagjainak, továbbá az érintett felsőoktatási intézményekben tanulóknak, szülőknek egyaránt. Az előadók nem csupán információkat adnak át az egyes eseményeken, de lehetőség van tőlük kérdezni is.

A Heves megyei érintettek számára a Miskolci AAK-Módszertani Központban (Augusztus 20. u. 12.) érhető el a szolgáltatások teljes köre: a felmérés és diagnosztika, az egyéni tanácsadás és fejlesztés, valamint az eszközkölcsönzés. A szolgáltatások célja, hogy az érintett személyek az állapotukhoz mérten minél eredményesebben részt tudjanak venni a társadalmi interakciókban. A helyi szakemberek az aak.miskolc@fszk.hu címen érhetők el.

További információ a MONTÁZS projektről: https://www.nfszk.hu/projektek/montazs-projekt

Nemzeti Fogyatékosságügyi- és Szociálpolitikai Központ Közhasznú Nonprofit Kft.

Cím: 1138 Budapest, Váci út 191. Telefon: +36 1 450 3237 E-mail: kommunikacio.montazs@nfszk.hu

Honlap: www.nfszk.hu

 

Miskolc, 2021. 05. 13.

 379 megtekintés