Lelkigondozás a hit és élet szolgálatában

A Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság három éve rendszeresen szervez intézményeiben dolgozó vezetői és lelki gondozást végző munkatársai részére olyan fórumokat, ahol megoszthatják egymással az intézményekben folyó vallási és lelki élet gyakorlásával kapcsolatos jó gyakorlataikat, tapasztalataikat, és az intézmények életeseményeit.
Lelkigondozás a hit és élet szolgálatában

A Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság által fenntartott intézmények életének fontos része az ellátottak lelkigondozása, a hitélet és vallásgyakorlás feltételeinek megteremtése, amelyhez az EMMI Szociális Ügyekért Felelős Államtitkársága 2019-ben céltámogatást is biztosított.

Azért, hogy az Alaptörvény által garantált jog érvényesülhessen, munkatársaink együttműködnek a történelmi egyházakkal, amelyeknek lelkipásztorai és önkéntesei pótolhatatlanul fontos szolgálatot végeznek. Gondoskodnak arról, hogy hitélményt adó programok legyenek, igénybe véve a sok helyütt meglévő kápolnákat, szakrális helyeket, liturgikus és imaalkalmakat (istentiszteletek, zarándoklatok, lelkinapok stb.) szervezzenek, kapcsolatot ápolnak a helyi egyházi közösségekkel. A Főigazgatóságon négy éve külön munkatárs foglalkozik az egyházi kapcsolatok és a lelkigondozás területével, amelyet szakmai feladatként az SZMSZ is megjelöl.

Az elmúlt három évben kiemelten hasznos eseménytípusnak bizonyult az Osztozó – Lelkigondozók fóruma című sorozat, amelynek során megyei kirendeltségenként egy-egy napra összejönnek mindazon vezetőink és dolgozóink, akik a szociális vagy gyermekvédelmi intézményekben a hitéleti eseményeket szervezik, a vallásgyakorlás mint alapvető ellátotti jog feltételeit megteremtik, lelkigondozói eseményeket, beszélgetéseket tartanak a kirendeltségek bevonásával, de a helyi igények szerint.

Az események neve kifejezi a tartalmat, ami „osztozást”, tudásbővítést jelent a jó gyakorlatok, tapasztalatok, életesemények területén. A résztvevők jellemzően gyakorló hívők vagy motivált segítők. 2019 decemberéig összesen 45 ilyen eseményt rendeztünk, alkalmanként 30-50 résztvevővel, több ízben pedig a főigazgatóság kereteit kiszélesítve püspököket, egyházi vezetőket kerestünk fel székhelyükön, hogy munkatársaink személyesen is találkozhassanak velük, meghallgassák gondolataikat, keressék az együttműködés lehetőségeit. A találkozások kezdeményezése egyházi részről is rendkívül pozitív fogadtatású volt, és sok média megjelenést jelentett. Magyarország prímása, dr. Erdő Péter bíboros levélben köszöntötte az Osztozó-sorozatot, kiemelve jelentőségét az egyházi kapcsolatok és a lelkigondozás területén.

A kutatások egyértelműen bizonyítják, hogy a vallásosság – a társas támogatás mellett – fontos lelki egészségvédő faktor, ezért mentálhigiénés és közösségépítő jelentősége is van. Az ellátottak gyakran hordozzák az élet és a lélek sebeit. Ezek gyógyulásához és a pozitív életcélok kereséséhez járulnak hozzá ezek a programok, amelyek idén is folytatódnak.

Késmárki Zsolt SZGYF Főigazgatói Iroda

 121 megtekintés