Az empátia fejlesztése segít a fogyatékos emberek megértésében

Sajtóközlemény

MONTÁZS projekt – A fogyatékos személyek számára nyújtott szakmai és közszolgáltatások hozzáférhetőségének kialakítása, fejlesztése

EFOP 1.9.2. – VEKOP-16-2016-00001

A Nemzeti Fogyatékosságügyi- és Szociálpolitikai Központ Közhasznú Nonprofit Kft. (NSZFK) európai uniós támogatásból valósítja meg az EFOP 1.9.2. – VEKOP-16-2016-00001 kódszámú MONTÁZS projektet. A projekt célja a fogyatékosságból adódó igényekre reagáló közszolgáltatások minőségének és hozzáférhetőségének javítása, a fogyatékos emberek életminőségének, önálló életvezetési képességének és társadalmi befogadásának növelése.

Az empátia fejlesztése segít a fogyatékos emberek megértésében

Szemléletformáló kisfilmekkel, játékos feladatokkal segítettek jobban megérteni a kaposvári Erzsébet-tábor résztvevőinek, milyen érzés fogyatékosággal élni. A szervezők felkérésére szakemberek mutatták meg a fogyatékosságból eredő nehézségeket és az ezek leküzdésére alkalmas technikákat, eszközöket a táborban részt vevő általános iskolás gyerekeknek 2021. július 16-án.

Stekler-Pallósi Katalin és Fábián Sándor, a Szociálpolitikai Innovációs Nonprofit Kft. Somogy megyei fogyatékosságügyi tanácsadói immár harmadik éve tartanak szemléletformáló foglalkozásokat a Kaposvári Humánszolgáltatási Gondnokság Családsegítő és Gyermekjóléti Központ Prevenciós csoportja által szervezett Erzsébet-táborban. A részt vevő gyerekek rendkívüli érdeklődéssel és aktivitással vettek részt a foglalkozásokon.

Az alkalmak célja, hogy a gyermekek jobban megértsék a fogyatékos személyek mindennapjait, azok nehézségeit, nyitottabbak és elfogadóbbak legyenek irányukba, és ennek köszönhetően sérült társaikhoz bátran és félelem nélkül közeledjenek a jövőben.

A Sörház utcai közösségi házban megtartott programon az általános iskolás korú gyerekek a nap kezdetén két elgondolkodtató animációs kisfilmet néztek meg, majd közös beszélgetés során dolgozták fel a látottakat. Az egyik kisfilm a segítő kutyák kiképzéséről szólt (https://www.youtube.com/watch?v=5XkDKflQ_Rk&authuser=0 ), a másik pedig egy végtaghiánnyal élő kisfiú életébe adott betekintést (https://www.youtube.com/watch?v=C_nJJHaNmnY&authuser=0).

A program további részén ötfős csoportokban vettek részt a táborozók. A csoportok összeállításánál fontos szempont volt, hogy az eltérő életkorú résztvevők egymást támogatva teljesíthessék a játékos feladatokat. A tevékenységek egy részét a gyerekek például látássérülést utánzó szemüvegekben végezték vagy olyan segédeszközöket próbálhattak ki, amelyeket mozgáskorlátozott személyek használnak. A fogyatékosságügyi tanácsadók olyan technikákat is tanítottak nekik, amelyekkel fogyatékos személyek társadalmi részvételét segíthetik. Hangsúlyt fektettek az egyes fogyatékossági típusok befogadó, nem diszkriminatív elnevezéseinek megtanulására is.

A MONTÁZS projektről

A MONTÁZS projekt legfőbb célkitűzése a fogyatékosságból adódó igényekre reagáló közszolgáltatások minőségének és hozzáférhetőségének javítása, a fogyatékos emberek életminőségének, önálló életvezetési képességének és társadalmi befogadásának növelése.

A fogyatékos emberek számára a közszolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű hozzáférés elősegítése érdekében fogyatékosságügyi tanácsadói hálózat alakult, országszerte 22 Információs és Koordinációs Pont (IKOP) jött létre, melyek szolgáltatását térítésmentesen vehetik igénybe az érintettek. A pontokon fogyatékosságügyi tanácsadók dolgoznak, akiknek feladata, hogy pontos és releváns információkkal lássák el az érdeklődőket, személyesen, telefonon és e-mailben is. A tanácsadók együttműködnek a család- és gyermekjóléti központok szakembereivel.

A fogyatékosságügyi tanácsadók közszolgáltatások számos területén tartanak tudásmegosztó, szemléletformáló tréningeket igény szerint átfogó vagy egyes fogyatékossági csoportokra fókuszáló tartalommal.

A MONTÁZS projektről az alábbi linken tájékozódhat:

https://nfszk.hu/projektek/montazs-projekt

A MONTÁZS projekt képviselői Somogy megyében

Somogy megyében a kaposvári IKOP fogyatékosságügyi tanácsadói a szemléletformáló programok megvalósítói. Az iroda a Kaposvári Humánszolgáltatási Gondnokságon működik.

Cím: 7400 Kaposvár, Honvéd u. 33.

E-mail cím: ikop.kaposvar@fszk.hu

Kaposvár, 2021. július. 28

Szociálpolitikai Innovációs Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság

Cím: 1142 Budapest, Ungvár utca 64-66. Telefon: +36 1 450 3237 E-mail: kommunikacio.montazs@nfszk.hu

Honlap: www.nfszk.hu

 

Sajtóközlemény

 762 megtekintés