A komplex minősítés szempontjai
A komplex minősítés során olyan személyre szabott és több szakterület értékelési szempontjait figyelembe vevő komplex szakértői bizottsági vélemény kialakítása a cél, mely az érintett személy egészségi állapotát, az ebből származó kizáró és korlátozó tényezőket, egészségkárosodásának jellegét, munkaerő-piaci helyzetét, foglalkoztatási előzményeit, adottságait és korlátait, valamint a fennálló orvosi, foglalkozási és szociális szükségleteit is egyaránt vizsgálja.
A komplex minősítés során alkalmazandó pontosan részletezett orvosi, szociális és foglalkozási rehabilitációs szakértői minősítési szempontokat a komplex minősítésre vonatkozó részletes szabályokról szóló 7/2012. (II. 14.) NEFMI rendelet (a továbbiakban NEFMI rendelet) tartalmazza.
A komplex minősítést szakértői bizottság végzi. A komplex minősítést végző szakértői bizottság a megváltozott munkaképességű személyek ellátásaival kapcsolatos eljárási szabályokról szóló 327/2011. (XII. 29.) Korm. rendelet szerint minimum 4 tagból áll – a vizsgálatot végző orvosszakértőből, foglalkozási rehabilitációs szakértőből, szociális szakértőből, valamint a szakértői bizottság orvosszakértő elnökéből. A szakértők a komplex minősítést minden esetben az irányadó hatályos jogszabályoknak, illetve a szakmai sztenderdeknek megfelelően készítik el és indokolják.
Az orvosszakértő munkája során a NEFMI rendelet 1. mellékletében meghatározott szempontrendszer alapján értékeli a kérelmező által benyújtott orvosi dokumentumokat, iratokat, elvégzi a személy orvosszakértői vizsgálatát, majd annak alapján elkészíti az orvosi rész-szakvéleményt, amelyben meghatározza az egészségi állapot mértékét, javaslatot tesz az orvosi rehabilitációra, a rehabilitációhoz szükséges időtartamra. Az orvosszakértő a komplex minősítés részeként elvégzett szakértői vizsgálat során diagnosztikai tevékenységet nem végez.
A komplex minősítés keretében az orvosi vizsgálatot követően foglalkozási rehabilitációs szakértői és szociális szakértői interjúra kerül sor.
A foglalkozási rehabilitációs szakértői és szociális szakértői interjú a vizsgálatot kérő személy által hiánytalanul kitöltött „Nyilatkozat a szakértői minősítéshez” c. nyomtatványban foglaltak alapulvételével történik. A nyomtatványt a megváltozott munkaképességű személyek ellátásainak megállapítása ellátása, vagy a komplex minősítés eredményét tartalmazó hatósági bizonyítvány kiállítása iránti kérelem mellékleteként kell előterjeszteni.
A foglalkozási rehabilitációs szakértő feladata a rehabilitálhatóság foglalkoztatási szempontú vizsgálata. Rehabilitálhatóság esetén javaslatot tesz a rehabilitáció lehetséges irányára, a rehabilitációs szükségletekre, és a rehabilitációshoz szükséges időtartamra.
A foglalkozási szakértői vélemény 15 értékelési szempont mentén készül el:
- Foglalkoztatási előzmények értékelése
- Képzettség, tanulmányi előzmények értékelése
- Személyes érdeklődésének összhangja a foglalkoztatási lehetőségekkel
- Életpálya karaktere, munkára szocializáltsága, életútjának értékelése
- Életkora
- Mobilitási képessége, lehetősége, lakóhely-munkahely
- Speciális foglalkoztatási feltételek szükségessége
- Munkahelyi terhelhetőség
- Egyéb hátrányos helyzetű csoporthoz tartozás
- Életmód
- Egyéb akadályozó, korlátozó tényezők
- Meglévő, felajánlható foglalkozás munkaerő-piaci pozíciója
- Foglalkoztatási lehetőségek, munkáltatók
- Térség foglalkoztatási helyzete, perspektívák
- Foglalkoztatás esetén igénybe vehető kedvezmények, támogatások
A szociális szakértő a komplex minősítés során elvégzi a rehabilitálhatóság szociális szempontú vizsgálatát. Az interjú alkalmával felméri az ellátást igénylő személy szociális szükségleteit, feltárja azokat a problémákat, amelyek a foglalkozási rehabilitáció folyamatát befolyásolják. Rehabilitálhatóság fennállásakor javaslatot tesz a (szociális) rehabilitációs szükségletekre és időtartamra.
A szociális szakértő az alábbi szempontok alapján értékeli az interjú során elhangzottakat:
- Önellátás, önkiszolgálás szociális háttere
- Napi feladatok ellátása
- Kommunikáció
- Motiváció, attitűdök
- Életvezetés, önálló életvitel
- Probléma megoldási képesség, alkalmazkodás a változáshoz
- Mobilitás
- Érzelmi kapcsolatok
- Családi, közösségi kapcsolatok
- Családtagok ellátása
Miután minden szakértő elkészíti a rész-szakvéleményét, a komplex minősítést végző szakértői bizottság a komplex minősítés bizottsági véleményt bizottsági állásfoglalás alapján hozza meg. A bizottsági döntésben foglaltakért a bizottsági elnök felelős. Amennyiben a bizottság orvosszakértői között az egészségi állapot mértékével vagy az önellátási képességgel kapcsolatban merülne fel vita, illetve ha komplex minősítés során a szakértői bizottság tagjai között a rehabilitáció lehetséges iránya, a rehabilitációs szükségletek vagy rehabilitációhoz szükséges időtartam tekintetében nincs egyetértés, a bizottság elnöke dönt.
4,960 megtekintés