
ROMA PLATRFORM HAJDÚBÖSZÖRMÉNYBEN
ROMA PLATRFORM HAJDÚBÖSZÖRMÉNYBEN
Hajdú-Bihar Vármegyében második alkalommal került megrendezésre a „Magyar Nemzeti Roma Platform továbbfejlesztése 2024” című projekt eseménye, amelynek ezúttal a Hajdúböszörményi Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar Roma Innovációs Központja adott otthont. A rendezvény központi témája: „Gyermekek esélyeit növelő szolgáltatások – A Tanoda rendszer” volt.
A programot Göröghné Bocskai Éva, Hajdúböszörmény város polgármestere nyitotta meg, aki egykori óvodavezetői tapasztalatait osztotta meg a hallgatósággal, hangsúlyozva a korai fejlesztés fontosságát.
Nagy Sándor, Hajdúböszörmény Roma Nemzetiségi Önkormányzatának elnöke kiemelte: a Tanodák működése jelentős támogatást nyújt a roma gyermekek iskolai felzárkóztatásához. Mint fogalmazott, ma már egyre több tanuló fejezi be az általános iskolát, és folytatja tanulmányait szakmát szerezve vagy felsőfokú képzésekben diplomát szerezve.
Dr. Tiba István országgyűlési képviselő köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a roma közösséggel való eredményes együttműködés alapja a megfelelő kommunikáció, amely leginkább olyan helyeken valósul meg, ahol elhivatott emberek dolgoznak. Mint elmondta, a közoktatáson túlmutató programok valódi segítséget jelentenek a gyermekek számára, és az együttműködési hajlandóság elengedhetetlen feltétele a közös sikernek. | ![]() |
![]() |
Sztojka Attila társadalmi esélyekért és roma kapcsolatokért felelős államtitkár köszöntötte a jelenlévőket. Hajdú-Bihar vármegye mindig is arról volt híres, hogy a nehéz időkben kiállt magáért. Ez a vármegye mindig azt mutatta számunkra hogyan kell megélni magyarságunkat. |
A magyarság létét veszélyeztető folyamatok indultak el Marosvásárhelyen 35 évvel ezelőtt, amikor a magyar nyelv használatának korlátozását tervezték bevezetni, mely konfliktust eredményezett. A fordulópontot a romák a hozták meg, amikor a kiálltak a magyarok mellet és kiálltak a magyarságuk mellett. A politika minden egyes intézkedésnek az identitás megerősítését kell tükrözni, ez a roma és magyar identitás együttes megélését jelenti.
A mai korban egyre jobban ki kell állni saját identitásunk megőrzése mellett. A véleményeket szükséges megismerni és azokról párbeszédet folytatni, egymásra odafigyelve, meghallgatva.
A szegénységben élők számát az elmúlt időszakban 1 millió fővel sikerült csökkentetni, a partnerség segítségével. A 2010 előtti időszakot a hátrányos helyzetű emberek megélték és megsínylették. 2025 az esélypolitikában az áttörés éve lesz.
Ha összefogunk, minden akadályt képesek vagyunk legyőzni. Segély mellett munkát kívánunk biztosítani az embereknek. Az egyén képes magát megváltoztatni, melyhez segítséget nyújt a Kormányzat különböző intézkedések által.
![]() |
Sörös Iván Esélynövelő Oktatási és Képzési Programok Főosztályának főosztályvezetője elmondta, hogy az MNTFS (Magyar Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégia) számszerűsített adatai alapján elmondható, hogy jelenleg 180 Tanoda működik hazai költségvetési forrásból, ezek komfortszolgáltatásokat – étkezés, tisztálkodás, mosás lehetőségét – is biztosítanak. |
Hajdú-Bihar vármegyében jelenleg 16 tanodai szolgáltatás működik, amelyek középpontjában a gyermekek fejlesztése áll.
Hajdú Zsolt, az Iránytű Tanoda szakmai vezetője bemutatta a Tudásműhely Tanoda Szövetséget, amely 2022-ben alulról jövő kezdeményezésként indult, és ma már 43 tanodát, 27 civil és egyházi szervezetet, valamint 6 vármegyét fog össze. A szövetség célja: szakmai tudásmegosztás, képzések szervezése és a tanodai hálózat erősítése. Az eddig megtartott 16 szakmai rendezvény, a módszertani bemutatók, valamint a fotópályázat mind hozzájárulnak a közösség formálásához.
A 2024-es év kiemelkedő eseménye volt az országos fotópályázat, amelyen 332 fotóval vettek részt a tanodások. Emellett a nyíregyházi LEGO gyár önkéntes programja is jelentős támogatást nyújtott: 20 tanodában összesen 89 247 LEGO kockából készült képek születtek az esélyegyenlőség jegyében.
Gordán Péter, a Biharkeresztesi Napkelet Tanoda szakmai vezetője beszédében hangsúlyozta: a református fenntartású intézmény célja a gyermekek tanulmányi előmenetelének támogatása, a továbbtanulás ösztönzése, valamint a szociális kompetenciák fejlesztése. A tanodában mentorként működik közre a helyi iskolalelkész is, aki középfokú roma nyelvtudása révén hitelesen tudja segíteni a gyermekek beilleszkedését, útkeresését.
![]() |
Oláhné Balogh Tímea (Roma Láng Egyesület elnöke) 19 éve elnöke a Roma Láng Egyesületnek. 2006-ban azzal a céllal alapította meg, hogy az érettségizni, diplomát szerezni kívánó roma tanulókat bíztassa és segítse.
Ezt a célkitűzését a 2013-ban elnyert tanoda program valósította meg. Az Egyesület fenntartásában Álmosdon a Kölcsey Tanoda, két évvel később Bagamér településen a Start Tanoda nyitotta meg kapuit. Az Európai Uniós finanszírozásból működtetett tanodák ma már hazai forrásból, intézményi formában működnek. Összesen 60 tanulóval foglalkoznak, köztük középiskolás fiatalokkal is. Az eredeti küldetését a szervezet teljesítette és folyamatosan végzi. A roma tanulók tanulmányi sikerességének elősegítése mellett azonban nagy hangsúlyt fektetnek a roma közösség felnőtt tagjaira is. Helyet kap a munkaerő- piaci szolgáltatás: képzések szervezése, foglalkoztatás elősegítése. Jelenleg 15 főt foglalkoztat a szervezet közfoglalkoztatásban, amelyek között folyamatosan helyet kapnak a tanodás gyerekek szülei is. |
A vidéki élet és az önfenntartás hagyományos értékeit igyekeznek megőrizni és átadni, a Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság által finanszírozott Családi Portaprogram – Szociális Földprogram segítségével.
A roma kultúra megőrzése egy olyan feladatvállalása az egyesületnek, amely átszövi mind a szakmai és mind a közösségi programok szervezését. Hazai, eu-s és norvég források is biztosították a kulturális elemek megmentését. Az autentikus örömzenélés és táncolás a tanodáikban egy lelkes NMI mentori irányítással színjátszó csoporttá formálta a kis közösséget. Így született meg az Álmosdi Ekhós Rajkók, amely számos debreceni, modern kulturális színtérre be tudott törni, mint pl : Campus fesztivál, Zamat fesztivál, Virágkarnevál.
Balogh Csaba a Neville Tanoda elnöke bemutatta az Országos Polgárőr-Tanonc Hálózatot, amely a biztonságtudatosságra, elsősegély-nyújtásra és hazaszeretetre neveli a résztvevő fiatalokat. A program szorosan együttműködik a helyi polgárőr egyesülettel, és olyan közösségi élményeket kínál, melyek az identitás és a felelősségvállalás erősítését szolgálják.
További képek és média megjelenés:
Sztojka Attila társadalmi esélyekért és roma kapcsolatokért felelős államtitkár facebook oldala
![]() |
“A projekt az Európai Unió finanszírozásával valósult meg. A kifejtett nézetek és vélemények azonban kizárólag a szerző(k) nézeteit tükrözik és nem feltétlenül az Európai Unió álláspontját. Az Európai Unió nem tehető felelőssé értük.” |
50 megtekintés