Roma Platform Kiskunhalason

ROMA PLATFORM KISKUNHALAS

A „Magyar Nemzeti Roma Platform továbbfejlesztése 2024” című projekt keretén belül Bács-Kiskun vármegye harmadik rendezvénye Kiskunhalason került megrendezésre 2025. február 11-én. Az esemény helyszíne a Vállalkozásfejlesztési Központ, témája pedig „Romák vállalkozóvá válása” volt.

 Fülöp Róbert, Kiskunhalas polgármestere köszöntőjében elmondta: a város működését jelenleg az állami források, az iparűzési adó és a vállalkozások biztosítják, miután a lakossági adóterhek 2024 januárjától megszűntek. „A célunk nem a túladóztatás, hanem a biztonságos, kiszámítható vállalkozói környezet megteremtése.”

Szűcs Csaba a Bács-Kiskun Vármegyei Közgyűlés alelnöke példaértékűnek nevezte a térségi együttműködést. Kiemelte: közel 3 milliárd forint értékben valósultak meg fejlesztések – lakásfelújítások, közösségi terek, utak korszerűsítése. „Ha munka van, minden van – a roma közösség céljainak elérésében a vármegyei önkormányzat aktívan partner.”

 

Aba- Horváth István A Magyarországi Romák Országos Önkormányzatának elnöke szerint a Vállalkozásfejlesztési Központ „ritka holló a roma közösség életében”. Hangsúlyozta, hogy sokan még álmodni sem mernek, ezért első lépés a szemléletformálás. „Az akaratnak és az álomnak testet kell ölteni – ehhez Istentől és egymástól kapjuk az erőt.”

 

Sztojka Attila társadalmi esélyekért és roma kapcsolatokért felelős államtitkár köszöntő beszédében elmondta, hogy a Vállalkozásfejlesztési Központot 1 évvel ezelőtt nyitották meg.

Ma Magyarországon dolgozik a legtöbb roma ember, Európa élén állunk a romák foglalkoztatása terén. A kulcskérdés, hogy legyenek olyan lehetőségek számukra, amelyek lehetővé teszik, hogy a roma ember a munkaerőpiacon helyt álljon.

Ha a roma ember nem függ senkitől, biztonságban érzi magát, kiszámíthatóbbá válik az élete. A stabilitás, a kiszámíthatóság mindenki számára fontos. A hazaszeretet, az egymásra figyelés legyen érték, a párbeszéd a mai napon is megnyilvánul. A virtuális világban megjelent a gyűlölködés, a rombolás, mely a társadalom megosztását eredményezi. Az ember a saját egyéni kudarcait nem vetítheti ki az egész közösségre. A hazáját szerető, a hazáját támogató közösség patrónus szerepet tölt be. Ehhez egy új gazdaságpolitika adhat lendületet. A Demján Sándor program számtalan lehetőséget kínál a vállalkozásoknak. A roma közösség is képes vállalkozóvá válni, ezáltal nő a foglalkoztatottsági szint, és a családok biztonságérzete.

Horváth Olivér az Esélyteremtő Programok Tervezési és Monitoring Főosztályának vezetője bemutatta az esélypolitika keretében tervezés alatt álló Európai Uniós finanszírozású konstrukciók rövid szakmai tartalmait.

 Röviden ismertette az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program Plusz kiemelt, átfogó céljai:

  • az anyagi és szociális nélkülözés kockázatának kitettek arányának csökkentése,
  • a szegénység, szociális kirekesztődés újratermelődésének megakadályozása,
  • a társadalmi gazdasági javakhoz történő egyenlő esélyű hozzáférés javítása.

A beavatkozási területekhez kapcsolódóan az alábbi programok állnak tervezés alatt:

  • Születés és gyermekkor (Biztos Kezdet Gyerekház)
  • Együtt, Értünk, Értetek – Járási Programok a Gyerekekért
  • Társadalmi Pláza (közösségi szolgáltató terek) kialakítása
  • Gyermekek esélynövelő szolgáltatások infrastrukturális fejlesztése
  • Esélyteremtő óvodai program intézményi támogatása
  • Esélyotthonok kialakítása
  • Biztos Kezdet Gyerekházak területi alapú fejlesztése
  • Tanodák területi alapú fejlesztése
  • Roma lányok végzettségnélküli elhagyásának megelőzése
  • Roma szakkollégiumok utánpótlásának biztosítása
  • Nő az esély a közszolgáltatásokban
  • Aktívan a tudásért
  • Esélyműhely – hátrányos helyzetűek szakmai oktatási és foglalkoztató műhelye
  • Komplex telepprogramok
  • Stratégia fejlesztések a társadalmi esélyteremtési politikában
  • „Egy eséllyel több” – Esélyteremtő szakmai hálózat fejlesztése

 

Köves Márta a Kiskunhalasi Vállalkozásfejlesztési Központ vezetője elmondta, hogy 2024. április 12-én került átadásra a Vállalkozásfejlesztési Központ. A pilot jelleggel elindított projekt keretében a hátrányos helyzetű emberek, köztük kiemelten a roma vállalkozói tevékenységek fejlesztése a cél. Jogi, könyvelői, és pályázatírói segítséget kaphatnak a vállalkozók. Előadásában elmondta, hogy nagy az érdeklődés a Demján pályázat iránt, melyről folyamatosan tájékoztatják az érdeklődőket.

Sarok Krisztián térségi vezető tanácsadó, (Széchenyi Programiroda Nonprofit Kft.) elmondta, hogy felkutatták a már jól működő vállalkozásokat, illetve a jó ötleteket, amelyek piacképesek lehetnek. Bizonyos séma mentén az ötleteket üzleti koncepcióvá alakítják.

 

Milyen a jó vállalkozás?

Legyen:

  • gazdaságilag életképes, innovatív,
  • legyen benne foglalkoztatás, digitalizálás, környezeti fenntarthatóság

Üzleti tervek készülnek (dokumentumokkal történő alátámasztása), ez egy út, amelyen a képzés segítségével lépésről- lépésre végig haladnak.

A konzultáció kerekasztal beszélgetéssel folytatódott, melynek témája a „Vállalkozói tapasztalatok Bács-Kiskun Vármegyében”.

További képek és média megjelenés:

Sztojka Attila társadalmi esélyekért és roma kapcsolatokért felelős államtitkár facebook oldala

“A projekt az Európai Unió finanszírozásával valósult meg. A kifejtett nézetek és vélemények azonban kizárólag a szerző(k) nézeteit tükrözik és nem feltétlenül az Európai Unió álláspontját. Az Európai Unió nem tehető felelőssé értük.”

 

 

 

 

 

 28 megtekintés