
Roma Platform Hajdúhadházán
ROMA PLATFORM HAJDÚHADHÁZA
2024. december 16.
A „Magyar Nemzeti Roma Platform továbbfejlesztése 2024” című projekt keretében Hajdúhadházán, a Cigány Módszertani és Kutatóközpont adta helyszínét a soron következő konzultációnak 2024. december 16-án. Az esemény témája „Cigánymissziók, cigánypasztoráció – egyházi szerepvállalás a társadalmi esélyteremtésben”.
Állami, egyházi és civil szervezetek képviselői és szakemberei szólaltak meg.
Dr. Kovács Edit társadalmi esélyteremtésért felelős helyettes államtitkár elmondta, hogy az egyházak szerepvállalása a társadalmi esélyteremtésben is kiemelkedő jelentőségű, jelen vannak a Biztos Kezdet Gyerekházak és Tanodák fenntartóiként, a Felzárkózó települések program megvalósítójaként, valamint a 2011-ben létrejött Roma Szakkollégiumok alapítói körében is. Kiemelte, hogy a Magyar Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégia is nevesíti a cigánypasztorációt, cigánymissziót, annak egyénre, közösségekre és társadalomra gyakorolt hatását.
![]() |
Durkó Albert, a Magyar Pünkösdi Egyház Országos Cigánymissziójának vezetője a „Ti nem az Egyház peremén vagytok” – Romák és az Egyház, inklúzió és inkulturáció – történeti kitekintés” címmel tartotta meg előadását. Elmondta, hogy a történelem során a cigányság sok esetben a perifériára szorult, mely egyházi jelenlétükre is hatással volt. Az evangelizáció azonban nem korlátozódhat egy-egy társadalmi csoportra, hiszen az egyetemes és „Krisztusban egyek vagyunk”. Az evangelizáció során az egyházi kultúra és az adott közösség kultúrája találkozik, e folyamatot nevezik inkulturációnak. Az inkulturáció hatással van az egyének identitására is, hiszen kultúrája értékei megerősítést nyernek. A megtérések által a devianciák is megszűntek, az egyén életében jelentős változások következnek be családi, közösségi, és társadalmi aspektusban is. Misszióvezető úr kiemelte, hogy a magyar pünkösdi cigánymisszió hosszú múltra tekint vissza.
A köszöntő beszéd és a témaindító előadás után kerekasztal beszélgetésre került sor, melyen evangélikus lelkész, Rézműves Miklós pünkösdi lelkipásztor, Molnár Erzsébet roma szakkollégium vezető vett részt. Témája a roma identitás, közösségépítés, szemléletformálás – műhelybeszélgetés egyházi felekezetek képviselőivel volt.
Bakay Péter cigánymisszióval megbízott evangélikus lelkipásztor elmondta, hogy a gyülekezetbe magyar és cigány származású embereket egyformán várnak, mindenki egyenlőnek számít. Befogadó szemlélettel vannak nem csak a gyülekezet tagjai iránt, hanem a misszióban résztvevők iránt is. Mindemellett a hitéleti képzéseikben is megjelenik a romológia. Táborok és közös imák szolgálják a találkozásokat, cigányok és nem cigányok között. A Magyarországi Evangélikus Egyház két Roma Szakkollégiumot is fenntart, Pécsett és Nyíregyházán.
![]() |
Lovász Márton református lelkész arról beszélt, hogy a Magyarországi Református Egyház strukturáltan végzi a szolgálatát. Működtetnek Biztos Kezdet Gyerekházat, Tanodát, valamint két roma szakkollégiumot Budapesten és Debrecenben. Az Országos Református Cigánymisszió 2013. óta segíti szervezetten a Magyarországi Református Egyház gyülekezeteinek cigányok közötti szolgálatát a Református Szeretetszolgálat ernyője alatt, meghatározott cselekvési tervvel. Az Együtt – Egymásért Program keretében keresztény közösségfejlesztő munkatársképzés is folyik, mely olyan missziológiai és diakóniai képzés, amely abban segíti a helyi gyülekezeteket, hogy településükön a helyi erőforrásokra támaszkodjanak, a helyi emberek tudására és tehetségére építsenek.
Rézműves Miklós pünkösdi lelkipásztor tapasztalatai szerint az oktatás és a fiatalokkal való foglalkozás fontos része a missziónak. Hitet kell adni a mélyszegénységbe születetteknek. A legfogékonyabb társadalmi csoport a gyermekek, ezért minél fiatalabb korban szükséges célt és hitet adni számukra.
Bakay Péter evangélikus lelkész elmondta, hogy Krisztus evangéliumot hirdetni jött a szegényeknek közé. Ez értelmezhető a mai „cigány helyzetre” is. Ezzel párhuzamban az identitás kérdésének megértése is fontos. Ha Krisztusban gondolkodunk és hiszünk, akkor megszűnnek a különbségek, a hittel minden áthidalható.
Molnár Erzsébet roma szakkollégiumi vezető kifejtette, hogy hallgatóik is látnak el missziót gyermekek és fiatalok között. Úgy véli, a hallgatók példája segíti a szegénységben élőket, jövőképet ad nekik.
![]() |
A program zárásaként végzett szakkollégiumi hallgatók mesélték el személyes életútjaikat. Hogyan találtak el Istenhez és ez mennyiben változtatta meg életüket. |
Lakatos Jenő, a Hajdúsági Tüzes Szívek Vallási Egyesület pünkösdi lelkipásztora zárásként elmondta, hogy a célja ösztönzi az embereket azzal, hogy példát mutat és szolgál.
![]() |
“A projekt az Európai Unió finanszírozásával valósult meg. A kifejtett nézetek és vélemények azonban kizárólag a szerző(k) nézeteit tükrözik és nem feltétlenül az Európai Unió álláspontját. Az Európai Unió nem tehető felelőssé értük.” |
13 megtekintés