Akadálymentesség ikon

Tájékoztatás a bántalmazás felismerésére irányuló továbbképzési programról

A Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet az EFOP 1.9.4.-VEKOP-16-2016-0001 „A szociális ágazati módszertani és információs rendszereinek megújítás” c. kiemelt projekt keretén belül a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények szakmai tevékenységének módszertani támogatását biztosító feladatkörében kiemelten foglalkozik a bántalmazás felismerésével, a jelzőrendszeri tagok szerepének a megerősítésével, így az ország különböző pontjain, összességében öt helyszínen szakmai tanácskozás és két helyszínen választható továbbképzés szervezésével segíti az elmélyülést a bántalmazás jelensége iránt érzékeny és érdeklődő szakemberek számára.

A szakmai tanfolyamok és a szakmai tanácskozások keretében olyan témákat érintünk, mint:

  • A bántalmazás meghatározása, a sokféleség és a súlyosság komplexitása.

A bántalmazás annyira sokféle, mint az emberek maguk. Megjelenhet fizikai erőszak, érzelmi terror, szexuális kényszerítés, gazdasági bántalmazás, elhanyagolás, stb., illetőleg azok kevert formáiban.

A bántalmazás bármilyen formája súlyos károkat okoz az egyének életében és jólétében.

Pedig a bántalmazás nem észrevehetetlen, ellenben bármilyen formájában elfogadhatatlan!

  • Az áldozatok védelme Európában, az EU és nemzeti jogszabályok összhangja.

Mindenkinek joga van a biztonságos és erőszakmentes környezethez. Az áldozatoknak joguk van a biztonságra és méltóságuk megőrzésére.

Az Európai Unió és a nemzeti jogrendszer kulcsfontosságú szerepet játszik az áldozatok védelmében. Az EU jogi keretei összehangolják a tagállamok tevékenységeit a bántalmazás elleni harcban. A nemzeti jogszabályok pedig a bántalmazás áldozatainak jogait szavatolják, és kiterjesztik az igazságszolgáltatás lehetőségeit.

Az uniós és a nemzeti szabályozásnak hatékonyan kell érvényesülniük a szociális szolgáltatások területén is. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a szakembereknek tisztában kell lenniük a jogi keretrendszerrel és annak a gyakorlatban történő mindennapi alkalmazhatóságával.

  • A bántalmazói és áldozati magatartás, mi húzódik a látszat mögött?

Az áldozati és bántalmazói viselkedés mögött több minden van, mint amennyit az első pillantás láttatni enged. Az egyéni és családi hátterek, a traumák és a szociális környezet egyaránt hozzájárulnak a viselkedés megjelenéséhez.

A megelőzést és a hatékony beavatkozást segítő generatív rendszerismeret egy átfogó megközelítést kínál a szakemberek számára a bántalmazói és az áldozati viselkedésminták hátterében meghúzódó okok és kapcsolatok megértésére.

  • A jelzőrendszer szerepe.

A bántalmazás jelenségén belül komoly problémát jelent annak sok esetben és akár hosszú ideig rejtve maradó előfordulása. Az áldozatok az esetek nagy részében titokban tartják a bántalmazást, nem értesítik a hatóságokat, nem mernek, vagy nem tudnak segítséget kérni sem a szűkebb vagy tágabb környezetükben élő családtagoktól, rokonoktól, barátoktól, sem a segítő szakemberektől, ugyanakkor nem rendelkeznek a bántalmazó helyzetből való szabaduláshoz szükséges tudással és egyéb erőforrásokkal sem, ezért az a veszély fenyegeti őket, hogy magukra maradnak e súlyos problémával.

Az áldozatoknak hangjuk van. A jelzőrendszer pedig egy eszköz, amely lehetővé teszi, hogy e hangok tisztán hallhatóak legyenek, az áldozatok pedig megfelelő védelemben és támogatásban részesüljenek.

Segítő szakemberként kiemelten fontos szerepünk van e folyamatban, azaz minél gyorsabban fel kell ismernünk a bántalmazás bármilyen jelét, szakmai cselekvéseink során pedig, a szociális szolgáltatások, az egészségügyi intézmények, az oktatási intézmények, valamint az egyéb szervek és hatóságok szakembereivel együttműködve, magabiztosan és eredményesen kell használnunk tudásunkat, ismereteinket és készségeinket.

 674 megtekintés